Mindannyian örülnénk neki, ha a hideg évszakokban valamilyen módon spórolni tudnánk a fűtésen anélkül, hogy fagyoskodni kelljen otthon.
Télen a fűtést sajnos nem tudjuk megúszni, azonban a jó hír az, hogy olcsóbbá tenni igen.
A napelem rendszerek által biztosított energiával működő fűtőberendezések és a hőszivattyú rendszer a két legelterjedtebb alternatív módszer - nem csak azért, mert a központi fűtéshez képest jobban járunk velük, hanem azért is, mert megújuló energiaforrásként a környezetet is védhetjük a használatukkal.
De ha a kettő közül választani kellene, melyikkel járnánk jobban?
Ebben a cikkünkben összehasonlítjuk ezt a két opciót, és megpróbáljuk kideríteni, melyik a jó választás.
Ha alternatív fűtési módszereken gondolkodunk, akkor mindig az otthonunk állapotát kell legelső szempontként figyelembe venni.
Egy régi építésű, rosszul szigetelt házat ugyanis lehetetlen az itt vizsgált olcsóbb megoldásokkal úgy fűteni, hogy az nekünk valóban nyereséges legyen.
Ezért is fontos tisztában lennünk azzal, hogy a mi otthonunk alkalmas-e egyáltalán ilyesmire.
Ha viszont a lakás korszerű, rendesen le van szigetelve és a nyílászárók résein sem szökik be a hideg, akkor nyert ügyünk lehet, hiszen nálunk valóban takarékosan lehet megvalósítani ezeket az újfajta fűtési opciókat.
Érdemes tehát először megbizonyosodni arról, hogy az alapoknál minden rendben van, hiszen a spórolás folyamatában nagy szerepet fog játszani maga az ingatlan és annak összes tulajdonsága.
A fő hasonlóság a két típus között talán könnyen kitalálható.
Mind a napelem rendszerrel működtetett elektromos megoldás, mind pedig a hőszivattyú megújuló energiaforrásokat használ fel, és ezáltal biztosítja a háztartás fűtését.
Vannak azonban komoly eltérések a kettő között, amikkel érdemes tisztában lenni ahhoz, hogy tudatosan dönthessünk, amikor közülük választunk.
Vehetjük például azt, hogy milyen típusú megújuló forrást hasznosítanak, és hogy azt miként alakítják át a háztartást fűtő energiává.
De ennél sokkal fontosabb azt megemlíteni, hogy míg a hőszivattyú csakis a fűtésre-hűtésre, tehát a hőmérséklet-változtatásra kínál megoldást, addig a napelem rendszer által termelt elektromosság még rengeteg más módon is felhasználható – például a háztartási gépekhez, világításhoz és bármi máshoz, amihez áramra van szükség.
Ez a különbség azonban nem biztos, hogy hátrányba helyezi a hőszivattyút – nézzük is meg inkább, mit érdemes még róla tudni!
A hőszivattyú rendkívül ötletes és korszerű megoldás, ha valaki környezetbarát módon szeretné csökkenteni a rezsijét.
Fűt, hűt, vizet melegít, és mindezt energiatakarékosan teszi.
De mégis hogyan?
A módszer a következő:
A hálózati fűtésnél már akkor is jobb ez a megoldás, ha csak azt nézzük, hogy mennyire gazdaságos és takarékos mind a pénztárcánknak, mind a bolygónknak.
További előnyei azonban, hogy könnyű karbantartani, és jóval biztonságosabb a fosszilis tüzelőanyagokat használó rendszereknél.
Amikor a napelemekre gondolunk, elsőként az juthat eszünkbe, hogy segítségükkel elláthatjuk a háztartásunkat
Ez igaz is, hiszen a napelem rendszer rendkívül sokoldalúan felhasználható, így megfelelően kialakítva az otthonunk fűtéssel kapcsolatos szükségleteit is maradéktalanul el tudja látni.
Na és ez hogyan működik?
A napelem rendszerek által termelt elektromos fűtés tehát szintén remek opció, hiszen emellett tetszés szerint akár az otthonunk teljes áramellátását is kiválthatjuk, és szolgáltatótól függetlenné tehetjük.
Megvizsgáltuk tehát a két legnépszerűbb alternatív fűtési módszert, és megtudtuk azt, hogy bár teljesen különböző elveken működnek, mégis mindkettő rengeteg előnnyel jár a hagyományos, hálózati megoldáshoz képest.
Mondhatnánk, hogy sokoldalú felhasználhatósága miatt a napelemes rendszert kiáltjuk ki győztesként, de az igazság az, hogy mivel minden háztartás különbözik, ezért az is változó, hogy kinek melyik válik be – lehet, hogy valakinél például nem kivitelezhető a napelem rendszer, és éppen a hőszivattyú jelenti majd a tökéletes megoldást.
Ha viszont érdekel, hogy a Te háztartásodban megoldható-e a napelemes fűtés (illetve áramellátás), és szívesen spórolnád meg ezeket a költségeket hosszú távon, akkor ne is várj tovább!